JELENA TOMAŠEVIĆ
Jelena Tomašević Bosiljčić (35) je pop pjevačica iz Srbije. Poznata po svom snažnom vokalnom umijeću, dobitnik je brojnih internacionalnih i domaćih nagrada za interpretaciju, hit ili album godine. Bila je predstavnik Srbije na Pjesmi Evrovizije s pjesmom „Oro“ i dobitnik je nagrade „Zlatna značka grada Beograda za doprinos srpskoj kulturi“.
Završila je Prvu kragujevačku gimnaziju (društveno-jezički smjer), studirala na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu. Diplomirala na Fakultetu za kulturu i medije u Beogradu. Od 2011. godine udata je za jednog od najboljih srpskih glumaca, Ivana Bosiljčića, s kojim ima kćerku Ninu.
Muzikom se bavi od sedme godine, kada je pobijedila na dječijem takmičenju „Šarenijada“. Igrala je folklor u KUD „Abrašević“ i pjevala u pjevačkoj grupi „Smilje“ u Kragujevcu, a sa 13 godina je proglašena za vokalnog solistu KUD-a, kada je pobijedila na Republičkom takmičenju folklornih ansambala Srbije pjevajući našu tradicionalnu muziku. Tada je započela saradnju sa Borom Dugićem, virtuozom na fruli, koji je među prvima prepoznao njen dar. Mnoge od Jeleninih izvedbi zabilježene su na trajnim snimcima u arhivi Radio Beograda. Uporedo s njegovanjem izvornih kompozicija, bavila se i pjevanjem pop muzike. Osvajala je pobjedničke nagrade na mnogim dječijim festivalima, od kojih se izdvaja Jugoslovenski dečiji festival 1994. godine. Sa osamnaest godina pobijedila je na televizijskom takmičenju za mlade talente „3k dur“, projektu nacionalne televizije, nakon kojeg je počela profesionalnu saradnju sa velikim brojem eminentih muzičkih umjetnika (Kornelije Kovač, Željko Joksimović, Vlado Georgijev, Zdravko Čolić). Uspješno je predstavljala Srbiju na mnogim internacionalnim festivalima u Češkoj, Bugarskoj, Rusiji, a u Bjelorusiji je osvojila 2. mjesto na „Slavjanskom bazaru“ predstavljajući Srbiju i Crnu Goru.
Na Zrenjaninskom festivalu 2002. godine osvojila je 2. mjesto, a imala je zapažene nastupe na festivalima Budva 2003. i Beovizija 2004.
Pobjedom na Beoviziji 2005. godine s kompozicijom Željka Joksimovića „Jutro“, Jelenina karijera je krenula uzlaznom putanjom. Album „Panta rei“ će ubrzo postati najprodavaniji i najslušaniji album u regionu. Njen glas je postao poznat Evropi kada je pobijedila na Beoviziji 2008. sa pjesmom „Oro“, Željka Joksimovića, u kojoj joj je gostovao maestro Bora Dugić i s kojom su predstavljali Srbiju na Evroviziji 2008. godine i osvojili visoko 6. mjesto u finalu. Pjesma „Oro“ je prepjevana na grčki, portugalski i španski jezik, zahvaljujući čemu je Jelena održala koncerte upravo u tim zemljama.
Godine 2015. je objavila drugi studijski album, „Ime moje“, koji je za kratko vrijeme dostigao popularnost njenog prvenca i ponovo joj donio veliki broj nagrada, naklonost publike, kritike i kolega.
Jelena je sarađivala sa čuvenim rediteljem Zdravkom Šotrom u filmu „Ivkova slava“, gdje se pojavila u filmu i pred kamerama otpjevala nekoliko pjesama. Uspješno se bavi sinhronizacijom dugometražnih animiranih filmova („Mali princ“…). S novosadskim Big bendom je širom zemlje i regiona održala niz koncerata u posljednjih deset godina, koliko i traje njihova saradnja.
Jelena je imala zapaženu ulogu u mjuziklu Ivane Žigon „Beli ždralovi“, koji je izveden u Sava centru, ali i u Minsku u Bjelorusiji za Dan pobjede nad fašizmom. Nedavno je na Krimu Jelena imala izvanredan nastup, gdje je osim ruskih pjesama, pjevala i našu tradicionalnu muziku, na velikom spektaklu Ruska mašta, koji je uživo prenosio Ruski nacionalni kanal i koji je pratilo preko 20 miliona ljudi.
Jelena uspješno sarađuje i sa Gudačima Sv. Đorđa, s kojima je održala dva fantastična koncerta u Braunšvajgu u Njemačkoj.
U Skoplju je Jelena održala sjajan koncert sa Simfonijskim orkestrom makedonske Opere i baleta. U Kragujevcu sa kragujevačkim Simfonijskim orkestrom i u Rumuniji sa temišvarskom Filharmonijom.
U Sava centru je 25. oktobra 2016. godine, održala prvi veliki solistički koncert. Zbog velikog interesovanja publike, Jelena je održala još jedan koncert u prepunoj dvorani Sava centra 4. novembra i tako postala jedna od rijetkih pop pjevačica u Srbiji, koja je uspjela da napuni dva puta dvoranu Sava centra zaredom.
Ove godine 2019. Jelena je održala još jedan koncert za pamćenje u Sava centru, ovoga puta njoj i bendu su se pridružili Gudači Sv. Đorđa i napravili veličanstvenu atmosferu o kojoj se još uvijek priča.
MAJA TATIĆ
Maja Tatić je rođena u Beogradu, odrasla i školovala se u Banjaluci, gdje je sa sedam godina imala prvi solo nastup na dječijem festivalu „Djeca pjevaju Banjaluci“ 1978. godine.
Završila je muzičku školu, odsjek gitara i dugo bila član orkestra CKUDM „Veselin Masleša“, Banjaluka.
Sa 17 godina profesionalno se počinje baviti pjevanjem i bila je član grupe Sonus, Skitnice i Monako. Sa grupom Monako početak snimanja albuma u Beogradu, koji nažalost, zbog raznih okolnosti, nikad nije završen.
Odlazi na Kanarska ostrva gdje ostaje da živi narednih deset godina. Kao šoumen izvodi TRIBUTE TO ABBA, zatim SHANAIA TWAIN SHOW, TINA TURNER SHOW, itd…
Pobjeđuje na nacionalnom takmičenju za Eurosong u Sarajevu i predstavlja BiH na Eurosongu (2002) u Estoniji sa pjesmom „Na jastuku za dvoje“ gdje osvaja 13. mjesto.
Ostvarila je duete sa Tifom i Radetom Šerbedžijom i snimila dva albuma,za City records i Hayat.
Godine 2005. osvaja tri muzičke nagrade ”Davorin” u BiH, od pet nominovanih.
Radio S organizuje radijski festival “FERAS S“ 14. i 15. decembra 2007.godine. Finale i superfinale su održani u Sava centru, gdje je Maja s pjesmom „Čuvaj leđa“ (koja je snimljena u L.A.) ušla u najboljih 12 i dobila nagradu od „Radio M“ iz Sarajeva za najslušaniju pjesmu na festivalu.
Godine 30.12.2007. održan je koncert u Sava centru pod nazivom „Rade Šerbedžija i prijatelji“ gdje je Maja bila jedan od Radetovih gostiju. Na koncertu je promovisana duetska pjesma pod nazivom „Moja te je duša poznala“ i spot za istu (snimljena u L.A.).
Godine 30.8.2008. Maja je bila specijalni gost na koncertu Rade Šerbedžije, na Kastelu u Banjaluci, u pratnji Livio Morosin benda.
Ostvarila je saradnju s Kaliopi, Tošetom Proeskim, kao i Jadrankom Stojaković koja joj je poklonila pjesmu “Sve poruke tvoje”, koja je promovisana krajem 2016. godine.
Od 2011. godine radi kao muzički urednik u Muzičkoj produkciji RTRS u Banjaluci.
Član je nove muzičke grupe “ON e TRI”, čiji je glavni inicijator Ružica Čavić.
ALEKSANDRA TURANOVA
Aleksandra Turanova ima 10 godina i rođena je u Jekaterinburgu u Rusiji. Ima sestru Anju i brata Gleba. Od treće godine se aktivno bavi gimnastikom, baletom, plesom i muzikom. U petoj godini je shvatila da je muzika put kojim želi da ide i od tada pohađa teatar „Muzыkalьnoй Komedii“. Odličan je učenik, ali priznaje da više voli muzičku školu. Često nastupa na koncertima, a učestvovala je i na međunarodnim takmičenjima, kao što su festivali u Italiji, Španiji i Letoniji. Aleksandrini hobiji su putovanja i čitanje knjiga. Voljela bi da ima psa koji bi joj bio najbolji prijatelj.
NINA DERETIĆ PEKEZ
Nina Deretić Pekez je rođena u Banjaluci i diplomirani je muzički pedagog i kompozitor. U rodnom gradu je završila Osnovnu i Srednju muzičku školu „Vlado Milošević“, gdje danas radi kao profesor klavira. Diplomirala je na Muzičkoj akademiji u Banjaluci. Pri kraju je master studija. Tokom školovanja osvajala je nagrade na republičkim i međunarodnim pijanističkim takmičenjima, a danas nagrade osvajaju njeni učenici. Kao mladi interpretator nastupila je 1995. i 1996. godine na Đurđevdanskom festivalu u Banjaluci. Na istom festivalu nekoliko puta je učestvovala kao autor kompozicija i osvojila dvije nagrade stručnog žirija: 2012. godine drugu nagradu i 2014. godine prvu nagradu – Gran pri. Dobitnik je nagrade za najslušaniju pjesmu festivala „Šareni vokali“ u Somboru za 2016. godinu. Više od 17 godina bila je aktivni član Srpskog pjevačkog društva „Jedinstvo“ s kojim je nastupala na međunarodnim takmičenjima i dvije horske olimpijade: u Kini 2006. i Austriji 2008. godine. Aktivno radi sa pjevačkim talentima pripremajući ih za takmičenja i festivale među kojima je najznačajniji „Slavjanski bazar“ u Bjelorusiji. Njene pjesme izvode mladi izvođači koji su ostvarili zapažene rezultate na poznatim festivalima i takmičenjima u regionu, kao što su „Pinkove zvezdice“. Član je „Asocijacije kompozitora – muzičkih stvaralaca“ Bosne i Hercegovine.
IGOR DIVLJAK
Igor Divljak rođen je 9.6.1976. u Tuzli. Muzikom se bavi od sedme godine kada u rodnom gradu upisuje Nižu muzičku školu na odsjeku za harmoniku.
Muzičko obrazovanje nastavlja u Srednjoj muzičkoj školi “Vlado Milošević” i Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.
Uporedo sa školovanjem započinje rad u tadašnjoj Radio Banjaluci, današnji Radio Republike Srpske, najprije kao muzički saradnik a potom i urednik redakcije.
Kao član Muzičke redakcije, od 1993.godine do danas, potpisuje veliki broj emisija, reportaža, priloga itd. iz oblasti različitih muzičkih žanrova i stilova.
Zahvaljujući dugogodišnjem radnom iskustvu u sektoru programa Radija i Televizije, daje značajan doprinos u njegovanju i emitovanju kvalitetnog muzičkog programa svih žanrova. Član je Redakcije Đurđevdanskog festivala od 2007. godine.
Trenutno je zasposlen na Radio-televiziji Republike Srpske na mjestu muzičkog urednika na Radiju Republike Srpske.
Kao muzički urednik i član selekcionih komisija, sa Đurđevdanskim zvjezdicama druguje gotovo dvije decenije.
GORAN VULETA
Goran Vuleta je muzički pedagog, dirigent, kompozitor, aranžer i tekstopisac iz Prijedora. Nakon završene osnovne i srednje muzičke škole upisuje Muzičku akademiju u Banjoj Luci, gdje diplomira 2006. godine. Od tada radi u Srednjoj muzičkoj školi „Savo Balaban“ u Prijedoru, gdje predaje grupu teoretskih muzičkih predmeta. Jedan je od osnivača Mješovitog hora “Una“ iz Novog Grada, kojim i diriguje od njegovog osnivanja 2008. a sa kojim osvaja brojna priznanja na međunarodnim horskim festivalima u Bosni i Hercegovini i inostranstvu.
Prvo autorsko pojavljivanje imao je na festivalu “Prvi aplauz“ u Banjoj Luci 2006. godine kao kompozitor, tekstopisac i aranžer. Takođe, višestruko je nagrađivani autor Đurđevdanskog festivala. Autor je himne Turističke organizacije Prijedora “Grad prepun ljubavi“. Kao klavijaturista nastupao je sa perspektivnim lokalnim sastavima “Cosmo“, “The Skyfliers“ i “Funks“.
ALEKSANDAR JOŠIĆ
Aleksandar Jošić je rođen 1980. godine u Banjaluci, gdje završava Srednju muzičku školu „Vlado Milošević“. Nakon srednje muzičke škole upisuje Akademiju umjetnosti u Banjoj Luci, gdje je stekao zvanje diplomiranog muzičkog pedagoga. Od 2001. godine je zaposlen je na Radio-televiziji Republike Srpske, najprije kao muzički saradnik a potom i urednik na Radiju Republike Srpske. Od 2011.godine obavlja poslove urednika redakcije muzičkog programa na Televiziji Republike Srpske, gdje rukovodi i definiše uređivačke ciljeve muzičke kulture i standarde u skladu sa uređivačkim principima javnih RTV servisa. Uređuje veliki broj muzičkih emisija različitih žanrova. Poseban doprinos dao je kao urednik serijala emisija izvorne tradicije i običaja koji utiču na stvaranje i očuvanje etničkog identiteta jedne zajednice i doprinosi očuvanju muzičkog narodnog blaga, ali i inspiriše mnoge mlade ljude da se zainteresuju za muziku i igru svog kraja. Tokom dugogodišnjeg iskustva u elektronskim medijima stekao je iskustvo kako konceptualizirati kulturne i umjetničke programe i događaje, kako ostvariti partnerstva sa drugim televizijama i produkcijskim kućama u regionu, na koji način isplanirati događaj i voditi sve njegove elemente (organizacija, audio-vizuelna produkcija, komunikacija). Od 2011 godine član je Redakcije Đurđevdanskog Festivala.